Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
44778951
Wiadomości
grafika
Powiązane galerie:
grafika
ikona publikacja29-10-2018 14:12
ikona autorRedaktor KBP
ikona ilości zdjęć16
Niezwykła wystawa - ekslibrisy Jana Pawła II z kolekcji Józefa Zdunka

 

W czwartek 25 października 2018 r. w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera odbył się wernisaż wystawy Ekslibrisy Jana Pawła II z kolekcji Józefa Zdunka, zorganizowanej w 40. rocznicę wyboru Papieża Polaka.

 

Pani Ewa Bukowska – dyrektor biblioteki powitała przybyłych gości wśród których znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych, przyjaciele doktora Józefa Zdunka, mieszkańcy Krotoszyna, czytelnicy. Józef Zdunek to znany w społeczności lokalnej regionalista, turysta, społecznik, autor licznych artykułów naukowych i popularno-naukowych, a także autor wierszy i sentencji. Wielką pasją doktora Zdunka jest zbieranie ekslibrisów, których ma w swej kolekcji ok. 6000.  W 2014 r. kolekcjoner przekazał bibliotece zbiór księgoznaków Klemensa Raczaka. W bibliotece odbyło się kilka wystaw ekslibrisów z tej bogatej kolekcji (o różnej tematyce), a pierwsza wystawa ekslibrisów Jana Pawła II odbyła się już w 1998 r.
16 października 1978 roku o godzinie 18.18 z komina nad Kaplicą Sykstyńską uniósł się biały dym. Wkrótce świat poznał nowego następcę Świętego Piotra, Papieża z dalekiej Polski.    Zaczęły powstawać ekslibrisy dedykowane Papieżowi Polakowi. W ten sposób wielu artystów polskich i zagranicznych oddało hołd Janowi Pawłowi II. Jak pisze Józef Zdunek w okolicznościowym katalogu wystawy: „Ekslibrisy Jana Pawła II mają wartość dokumentalną – rejestrują fakty oraz oddają klimat i sens wydarzeń papieskiego posłannictwa”.

 

Podczas wystawy Pan Józef Zdunek przybliżył zgromadzonym historię i techniki powstania tych miniaturowych dzieł sztuki.

 

Na wystawie znajduje się 153 ekslibrisy (98 polskich i 55 artystów zagranicznych) wykonanych dla Jana Pawła II.  Wystawę oglądać można do końca listopada, a zwiedzanie ekspozycji ułatwi katalog ze spisem wszystkich pokazanych ekslibrisów.

 

Całość uświetnił występ muzyczny uczennic Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Krotoszynie. Po zakończeniu części oficjalnej goście mieli możliwość rozmowy z kolekcjonerem na temat jego pasji.

 

Tekst: Wiesława Patalas
Zdjęcia: Marcin Laska

ikona daty29-10-2018, 14:08 ikona autoraRedaktor KBP ikona wyświetleń401
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt